Delegacja z Ukrainy na WZiE | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-06-23

Delegacja z Ukrainy na WZiE

delegacja
W dniach 13-14 czerwca 2023 roku gościliśmy na naszym Wydziale delegację z miasta Zaporoże oraz z obwodu zaporoskiego w Ukrainie. Przybyli do nas przedstawiciele z różnych ukraińskich placówek oświatowych oraz szkół średnich, w których język polski jest nauczany jako język obcy. W skład delegacji weszli także przedstawiciel biura współpracy zagranicznej Politechniki Zaporoskiej oraz dyrektorzy ukraińskich szkół.

Głównym celem wizyty delegacji było zapoznanie się z naszą ofertą programową na Wydziale Zarządzania i Ekonomii, warunkami rekrutacji dla cudzoziemców oraz uzyskanie informacji na temat programu Erasmus+. Polska i Ukraina utrzymują bliskie relacje zarówno na poziomie politycznym, jak i gospodarczym, dlatego też ważne jest rozwijanie współpracy w dziedzinie edukacji. Spotkanie to stanowiło doskonałą okazję do budowania mostów między naszymi krajami i zacieśnienia więzi akademickich.

Gości powitała Dziekan Wydziału ZiE dr hab. Małgorzata Gawrycka, prof. uczelni. W toku spotkania Dziekan ds. organizacji studiów dr hab. Andrzej Szuwarzyński, prof. uczelni przedstawił kierunki i specjalności studiów na Wydziale. W sesji popołudniowej, Dziekan ds. studenckich dr inż. Ewa Mazurek-Krasodomska przedstawiła ważne informacje dotyczące kształcenia studentów zagranicznych na Politechnice Gdańskiej oraz na naszym Wydziale. W trakcie swojej wypowiedzi, podkreśliła, że największą grupą cudzoziemców wybierającą studia na uczelni są obecnie Ukraińcy. Dziekan zwróciła uwagę na znaczący wzrost liczby studentów pochodzących z Ukrainy i podzieliła się praktycznymi uwagami na temat przebiegu studiów absolwentki studiów II stopnia na kierunku: Zarządzanie - Tetiany Kashyrkiny. Podkreśliła, że obecność studentów z Ukrainy na naszej uczelni technicznej wnosi nie tylko wartość akademicką, ale także kulturową i społeczną. Studenci ci przynoszą ze sobą bogactwo różnorodnych doświadczeń oraz punktów widzenia, które wzbogacają proces edukacyjny i wpływają na otwartość naszej społeczności akademickiej.

W drugim dniu wizyty delegacji, uczelniany Koordynator programu Erasmus+ Maria Doerffer oraz Wiktoria Witkowska, odpowiedzialne za rekrutację zagranicznych studentów, spotkały się, by omówić aspekty zdobycia międzynarodowego doświadczenia studentów w czasie studiów i zasady podpisania umów w ramach programu Erasmus +. Delegacja z Zaporoża i obwodu zaporoskiego uczestniczyła również w pokazowych lekcjach języka polskiego w Pomorskim Centrum Kształcenia Nauczycieli. 

Program pobytu delegacji w Gdańsku napisała i wszechstronną opiekę nad gośćmi z Ukrainy sprawowała prof. dr hab. Krystyna Gomółka.

109 wyświetleń