Laureatką konkursu START 2023 została Sabina Szymczak | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-19

Laureatką konkursu START 2023 została Sabina Szymczak

Szymczak
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła laureatów i laureatki konkursu w programie START 2023. Prestiżowe stypendia otrzyma 100 wybitnych młodych naukowców w tym pracownik Katedry Statystyki i Ekonometrii WZIE - mgr inż. Sabina Szymczak

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci programu START w edycji 2023 otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

Stu badaczy nagrodzonych w tym roku zostało wybranych z grona 660 kandydatów. Dorobek siedmiu osób – głównie kobiet – został szczególnie wyróżniony przez recenzentów oceniających wnioski. 44 % wszystkich nagrodzonych posiada stopień doktora (w Polsce przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu wynosi około 35 lat), w tym 22 kobiety i 22 mężczyzn. Łączna kwota przeznaczona przez FNP na stypendia w 31. konkursie w programie START to 3 056 000 zł.

Stypendyści programu START są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego.

Laureatka tegorocznego konkursu - mgr inż. Sabina Szymczak pracuje na stanowisku asytenta badawczo-dydaktycznego w Katedrze Statystyki i Ekonometrii na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. Pod kierunkiem dr hab. Joanny Wolszczak-Derlacz, prof. PG, realizuje rozprawę doktorską z Ekonomii pod tytułem "International production fragmentation and its impact on labour market outcomes". Jest absolwentką Wydziału FTiMS.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą globalnych łańcuchów wartości (GVC). Tematyka prac naukowych obejmuje mikroekonomiczne konsekwencje zmian w organizacji produkcji na świecie, w szczególności wpływ GVC na zatrudnienie, płace oraz efektywność wykorzystania zasobów przez firmy. Prowadzone badania dotyczą także znaczenia pozycji kraju w łańcuchu produkcji oraz powiązania zaangażowania sektora w GVC i napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

W latach 2017-2022 pracowała jako współwykonawca w projekcie badawczym dot. GVC, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki. W 2021 przebywała na 3-miesięcznym stażu naukowo-badawczym we Włoszech. Aktualnie jest jednym ze współwykonawców w projekcie badawczym RETHINK-GSC (Horizon-Europe).

Pełna lista laurreatów      Czytaj więcej

184 wyświetleń