Różowa Skrzyneczka na WZiE | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-04-28

Różowa Skrzyneczka na WZiE

skrzyneczka
Różowa Skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole.

W grudniu 2019 r. zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona produktami higienicznymi dla kobiet w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Dziś jest ich już dużo więcej a jedną z nich znajdziemy w toalecie na I piętrze w budynku Wydziału Zarządzania i Ekonomii.

Podobne różowe skrzyneczki można spotkać w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. Bardzo nas cieszy, że w akcję włączają się kolejne samorządy - Warszawa, Kraków, Wrocław, powiat trzebnicki, Krotoszyn, Kołobrzeg, Olsztyn, Legnica.

Jak podaje Fundacja 4 proc. kobiet i osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 mieszkańców naszego kraju. Szacuje się, że w zeszłym roku 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.

Dołączamy się do inicjatywy zwrócenia uwagi nas wszystkich na ten ważny, lecz często pomijany problem.

Strona Fundacja