Spotkanie z Hirkiem Wroną | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-24

Spotkanie z Hirkiem Wroną

Hirek Wrona
W piątek 10 marca 2023 roku, w ramach obchodów  30-lecia Wydziału Zarządzania i Ekonomii oraz cyklu: „Za kulisami biznesu”, mieliśmy okazję posłuchać legendarnego dziennikarza muzycznego Hirka Wronę.

W pierwszej części spotkania nasz Gość pokazał słowem i muzyką burzliwe dzieje tzw. muzyki popularnej. Na obrazach zmieniającej historii i pojawiających się w tle nowych gatunków muzycznych starał uzmysłowić nam, jak ogromne znaczenie mają nie tylko talent samych muzyków, ale również przypadek, szczęście, a czasem paradoksalnie przeciwności losu.

Bez niewolników i ich niedoli nie byłoby muzyki Gospel i Bluesa. Bez Wojny Secesyjnej dawni niewolnicy nie mieliby dostępu do pozostawionych przez żołnierzy instrumentów dętych. Bez włoskich imigrantów, uciekających z Europy m.in. przed  wymiarem sprawiedliwości, nie powstawałby w Nowym Orleanie Frehch Quater z licznymi restauracjami, klubami muzycznymi, w których zaczął królować Jazz i tzw. miejscami uciechy. Bez protestów rozwścieczonych żon radni Nowego Orleanu nie zamknęliby w 1917 roku Story i muzyka popularna wraz z uciekającymi stamtąd muzykami nie rozlałaby się na całe Stany Zjednoczone, a potem świat.

I choć bez przypadku los wielu znanych muzyków byłby zupełnie inny, on i talent jednak dziś już nie wystarczają. Do sukcesu i przeniesienia muzyki na poziom komercyjny potrzebna jest współpraca artystów z wydawcami i koncernami muzycznymi. Jak podkreślał nasz Gość, każda muzyka staje się komercyjna, gdy w ślad za popularnością zacznie iść masowa sprzedaż nagrań.

Branża muzyczna, jak każda inna natrafia także na problemy – firmy fonograficzne bankrutują, a muzycy czasem ulegają pokusie alkoholu i narkotyków. Mimo tego tym, co przyciąga do branży szeroką rzeszę ludzi, są dzieła sztuki, powstające ciągle dzięki zgraniu talentów artystów, inżynierów tworzących profesjonalny sprzęt nagłaśniający i nagrywający, plastyków, fotografów i menedżerów.  

Czy można zatem podać przepis na sukces w tej branży? Chyba ma jednej recepty, ale po wysłuchaniu naszego Gościa można pokusić się o jej stworzenie: utalentowanemu muzykowi dodaj odrobinę szczęścia, pozwól wyśpiewać i wygrać z pasją to co czuje, odejmij strach i pozwól popełniać błędy, wspieraj go w walce i pokaż jak się nie poddawać.  

Podczas spotkania nie zabrakło mnóstwa dobrej muzyki, fragmentów filmów i teledysków, które pomogły licznie zgromadzonym wsłuchać się w historię muzyki popularnej i zrozumieć kulisy tworzenia show-biznesu.

W końcowej części pan Hirek Wrona odpowiadał na liczne pytania młodszej części publiczności, dotyczące przede wszystkim interesujących ich najnowszych nurtów muzycznych. Wszyscy mieliśmy również okazję uczestniczyć w szybkich quizach, w których nagrodą były gadżety wydziałowe oraz nagroda główna czyli płyta z autografem.  

Fotorelacja z wydarzenia 

193 wyświetleń