Czy chciwość jest dobra? Spotkanie 21 marca | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-14

Czy chciwość jest dobra? Spotkanie 21 marca

Tomasz
21.03.2023 r. zapraszamy na Spotkanie z red. Tomaszem Pruskiem - publicystą ekonomicznym, pisarzem, prezesem zarządu think tanku Fundacja Przyjazny Kraj, która m.in. prowadzi badania i analizy ekonomiczne, wspiera rozwój przedsiębiorczości oraz projekty edukacyjne. Dziennikarzem-politologiem, absolwentem Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przez 25 lat pisał w „Gazecie Wyborczej” m.in. o rynku kapitałowym, nadzorze finansowym i corporate governance. Laureat nagród i wyróżnień dziennikarskich, m.in. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego) Citibanku Handlowego we współpracy z Uniwersytetem Columbia (Citigroup Journalistic Excellence Award), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest autorem powieści o kulisach rynku kapitałowego „K.I.S.S.” oraz „P.I.I.G.S.”. Współautor książek: „Regulowany rynek kapitałowy w Polsce. Początki” oraz „Raport roczny spółki publicznej”.

Redaktor podczas spotkania poruszy temat o coraz większych i rygorystycznych uregulowaniach. Rynek finansowy zawsze będzie miejscem kuszącym do nieczystej gry, chwytów poniżej pasa albo wielkich oszustw. Dlatego zdarzają się afery, które przechodzą do historii, pozostawiając za sobą rzesze inwestorów, którzy stracili kapitał. Ale czy naprawdę – jak mawiał słynny rekin nowojorskiej finansjery Gordon Gekko w filmie Oliviera Stone’a „Wall Street” – chciwość jest dobra? Gdzie są jej granice, jakie są motywacje ludzi w świecie finansów i dlaczego zachowanie standardów etycznych jest tak ważne? Kryzys finansowy 2008 roku i kryzys w strefie euro są tłem powieści „K.I.S.S.” oraz „P.I.I.G.S.” ukazujących postawy, motywacje i działania uczestników świata finansów, których zasady etyczne i wartości poddawane są próbie, pokazują do czego może prowadzić inżyniera finansowa tworzona z myślą o intensyfikacji zysków, bez moralnych hamulców i jakie zagrożenia niesie ze sobą moral hazard na giełdzie.

Godzina zajęć: 12.00 - 13.00

Miejsce: Wydział Zarządzania i Ekonomii PG, sala nr 110/111 (I piętro), ul. R. Traugutta 79, 80-233 Gdańsk

Formularz zapisu 

61 wyświetleń