Choinka „origami” na WZiE | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-12-20

Choinka „origami” na WZiE

ORIGAMI
W holu naszego Wydziału stanęła choinka, której ozdoby zostały zrobione wyłącznie z papieru, zgodnie ze sztuką origami, wywodzącą się z Japonii. 

- Moja przygoda z origami zaczęła się trzydzieści pięć lat temu, gdy Japonka podarowała mojej małej córce papierowego żurawia, który zrobiła z kartki wyrwanej z kolorowego folderu reklamowego w czasie jej pierwszego przelotu samolotem – mówi dr hab. Hanna Adamkiewicz, prof. uczelni.

Za dawnych czasów, gdy Japończycy nie znali jeszcze tajemnicy produkcji papieru i sprowadzali go z Chin, był on jednym z najdroższych towarów. Szanowano każdy, najdrobniejszy skrawek, wykorzystując go tylko przy uroczystych ceremoniach. Z czasem stał się on materiałem dostępnym i tym samym tańszym.

Japończycy do dziś kultywują sztukę składania papieru, przekazując z pokolenia na pokolenie mądrości z nią związane. Wzbogacają ją również o nowe formy i treści. W świecie origami panuje wewnętrzna harmonia, a piękno, które z niego emanuje jest dziełem nieograniczonej fantazji człowieka. Jednocześnie, jest to świat człowiekowi najbliższy, bo tworzony w oparciu o znajomość naturalnych praw wszechświata.

W Japonii powiada się, że origami rozwija się w czasach spokoju i pokoju. Szczególna historia wiąże się z żurawiem jako formą. Dwunastoletnia dziewczynka – Sadako Sasaki zachorowała na chorobę popromienną, spowodowaną wybuchem bomby atomowej, która została zrzucona na Hiroszimę. Dziewczynka była przerażona nadchodzącą śmiercią. Uwierzyła, że jeżeli uda jej się zrobić tysiąc papierowych żurawi, jej modlitwa o zdrowie zostanie wysłuchana. Tysiąc żurawi nawleczonych na sznur to senbazuru. Japończycy twierdzą, że ten, komu uda się je wykonać w ciągu jednego roku, będzie cieszył się bogactwem i długim życiem. Papierowe formy Sadako Sasaki robiła z małych kwadracików papieru, w które zawinięte były jej lekarstwa. Niestety, zmarła po złożeniu sześćset czterdziestego czwartego żurawia. W Parku Hiroszimy w 1958. roku wzniesiono pomnik na jej cześć i wielu milionów ofiar bomby atomowej.

Origami to świat czarów i głębokiej mądrości filozoficznej, wciąż na nowo odkrywanej Japonii. I nic nie wskazuje na to, aby Japończycy zamierzali porzucić sztukę składania papieru. W sklepach japońskich do ślicznie opakowanych prezentów bywają przywiązane kawałki papieru, z których składa się w charakterystyczny sposób papierowy zwitek, symbolizujący żurawia. Zwyczaj ten przetrwał stulecia i towarzyszy do dziś każdemu odświętnemu podarunkowi.

W tradycyjnym origami najistotniejszym jest kształt i symbol. Natomiast współczesne - pragnie możliwie najwierniej odzwierciedlać otaczający nas świat. Origami wzrusza. Wzrusza kruchością form, której towarzyszy niezniszczalna siła przyrody i bogactwo duszy człowieka.

Magia Świąt Bożego Narodzenia jest szczególna – jedyna i niepowtarzalna. Uświadamia, że ludzie, którzy dzielą się z nami tą Magią, są dla nas ważni. W tym szczególnym czasie warto podarować słowa i gesty, które przechowywane w zakamarkach ludzkiej pamięci nadają sens naszemu życiu, tak szybko przemijającemu.

Autor: dr hab. Hanna Adamkiewicz, prof. uczelni

191 wyświetleń