Świat finansów - rezultaty projektu Uczelnie szkołom z NBP | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-06-03

Świat finansów - rezultaty projektu Uczelnie szkołom z NBP

nbp
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wypracowanymi rezultatami projektu “Uczelnie szkołom - o finansach z NBP. Edycja II” będącego efektem konkursu Narodowego Banku Polskiego w ramach programu edukacji ekonomicznej i realizowanego na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Opracowany projekt skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest zwiększenie świadomości o zarządzaniu pieniędzmi, korzystania z usług finansowych, przedsiębiorczości oraz rozwoju kariery zawodowej wśród zgłoszonych szkół oraz młodzieży w całej Polsce.

Strona z rezultatami projektu

W ramach projektu:

  • Przeprowadzono warsztaty i konkurs dla uczniów z 6 wylosowanych szkół podstawowych i średnich.
  • Opracowano scenariusze warsztatów z tematyki finansowej. Zastosowana metodyka nauczania wykorzystuje nowoczesne narzędzia active learning i rozwiązania do pracy grupowej online. Zajęcia zostały tak zaprojektowane aby uczniowie przez cały czas trwania lekcji byli aktywni, wykonywali zadania i udzielali się w dyskusji. Wypracowane scenariusze zostały udostępnione w formie prezentacji na otwartej licencji. Dzięki temu nauczyciele w szkołach mogą samodzielnie prowadzić lekcje wychowawcze z danych zagadnień a całej idei sprzyja fakt, że wg. rozporządzenia MEN od niedawna na lekcjach wychowawczych powinno omawiać się przede wszystkim „kwestie dotyczące zdrowia, klimatu, ochrony środowiska, finansów i prawa".
  • Wydano eBook edukacyjny “Świat finansów”. W publikacji zastosowano przystępny język ale bez szkody dla merytorycznej jakości przekazu. Książeczka może być wykorzystana zarówno przez nauczycieli w szkołach lub potraktowana jako lektura do poduszki w domu.
  • Zaprojektowano wirtualną wycieczkę w formie filmików edukacyjnych i dedykowanej strony internetowejFilmy można użyć na lekcji jako pomoc dydaktyczną lub w domu jako materiał samokształcący. W filmach głosu użyczył dr hab. inż. Krzysztof Zięba, prof. uczelni.

Członkami zespołu projektowego byli: dr Jarosław Ziętarski, mgr Alina Guzik, dr Katarzyna Kubiszewska, dr inż. Marcin Potrykus, dr Paweł Ziemiański, mgr Piotr Kasprzak, mgr Robert Bąk, dr Edyta Drajska, dr hab. inż. Krzysztof Zięba, prof. uczelni.

Zapraszamy do popularyzacji wypracowanych materiałów wśród uczniów w szkole oraz dzieci i młodzieży w domach.

107 wyświetleń