Brązowy medal dla studentki WZIE na Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-03-17

grupa ludzi na stocku
Mamy przyjemność ogłosić, że nasza studentka Julia Rutkowska stanęła na podium drużynowych zawodów w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

"Jestem studentką drugiego roku Zarządzania Inżynierskiego na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. W tym roku po raz pierwszy brałam udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim, gdzie wraz z koleżankami z sekcji (Anną Procner, Julią Makowską, Martą Reszetow, Zofią Wykrzykowską, Patrycją Kot i Anną Wilk) wywalczyłyśmy drużynowo brązowy medal w typie uczelni technicznych.

Już od dziecka narciarstwo było moją wielką pasją. Co roku jeździłam w różne zakątki Europy by doskonalić swoją jazdę i zdobywać nowe doświadczenia. Jako 20-latka mogę powiedzieć, że dość pewnie czuję się w tym sporcie. Będąc na studiach postanowiłam rozwijać swoją pasję i w zeszłym roku rozpoczęłam przygodę z Sekcją Narciarsko-Snowboardową Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Gdańskiej. To tam pod czujnym okiem pani trener Marty Parafiniuk, wspólnie z innymi zawodnikami sekcji, doskonaliliśmy swoje umiejętności i budowaliśmy formę, by jak najlepiej przygotować się do najważniejszych zawodów uczelnianych. Treningi sekcji odbywały się trzy razy w tygodniu na obiektach Centrum Sportu Akademickiego PG, które miały na celu wzmocnienie mięśni i przygotowanie motoryczno-kondycyjnie do narciarstwa. Gdy tylko pozwalały na to warunki pogodowe, dwa razy w tygodniu jeździliśmy na treningi na stok narciarski do Ośrodka “Koszałkowo” w Wieżycy. Ponadto w trakcie roku akademickiego odbyły się dwa zgrupowania treningowo-szkoleniowe. Pierwsze miało miejsce we Włoszech – w Bormio, gdzie  miałam możliwość trenowania na tyczkach dwóch konkurencji rozgrywanych podczas Akademickich Mistrzostw Polski czyli slalomu i giganta. Drugie zgrupowanie odbyło się w Poroninie. Było ono skierowane przede wszystkim dla ścisłej kadry zawodników reprezentujących naszą Uczelnię na AMPach.

Akademickie Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim, które od lat odbywają się w Zakopanem na stoku Harenda, to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie sportowe wśród studentów-alpejczyków. W tym roku na Harendę przyjechało ponad 400 zawodników z całej Polski reprezentujących 43 uczelnie, w tym dwoje olimpijczyków z Pekinu - Zuzanna Czapska i Paweł Pyjas.

Sam start był dla mnie niezwykle stresujący, a jako debiutantka chciałam zaprezentować się jak najlepiej. Wszystko co działo się dookoła dodatkowo potęgowało mój stres – mnóstwo profesjonalnych zawodniczek i zawodników, komentatorzy wyczytujący nazwiska, doping publiczności, obawa przed trasą i warunkami – sprawiało, że czułam ogromny lęk przed pierwszym zjazdem. Wszystko udało się dzięki wsparciu pani trener i głośnemu dopingowi kolegów i koleżanek z drużyny. Po pierwszym zjeździe stres minął i mogłam dalej walczyć o jak najwyższe miejsca. Chciałabym bardzo podziękować całemu naszemu teamowi a zwłaszcza koleżankom z drużyny, dzięki którym możliwy był ten sukces – zdobycie brązowego medalu! Osobiście bardzo spodobała mi się jazda na tyczkach, dlatego dalej chciałabym rozwijać swoje umiejętności, brać udział w zawodach i reprezentować Politechnikę Gdańską na AMPach."