“Algorytmy tworzą bańki społeczne i informacyjne” - wywiad z prof. Janem Kreftem | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-11-25

prof Jan Kreft
fot. Piotr Hukało / trojmiasto.pl
W miesięczniku Bank - najważniejszym piśmie polskiego sektora bankowości i finansów w Polsce - ukazał się wywiad pt. “Cyberprzestrzeń to lustrzane odbicie nierówności społecznych w rzeczywistości” z prof. dr hab. Janem Kreftem, pracownikiem naukowym Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

“Algorytmy tworzą bańki społeczne i informacyjne. Efekty obserwujemy aż nadto wyraźnie w przestrzeni publicznej, gdzie dialog zastąpiły inne zgoła formy komunikacji, gdzie niemal „wszyscy krzyczą”, a tak niewielu jest słuchanych. Warto o tym pomyśleć, zanim potraktujemy technologię cyfrową jako Świętego Graala biznesu, bankowości czy – górnolotnie – naprawiania świata – mówi prof. Jan Kreft”

Ponadto w tym wyśmienitym artykule przeczytamy między innymi o:

• algorytmicznych decyzjach,
  • buncie maszyn,
  • tym dlaczego bankowość potrzebuje antropologów kultury,
  • sztucznej inteligencji na poziomie pantofelka,
  • magicznej kuli przewidującej popełnienie przestępstwa.

Przeczytaj artykuł

(Pełna wersja artykułu jest dostępna za opłatą)