Piotr Kasprzak komentuje zmiany w Polskim Ładzie na łamach Forbsa | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-10-22

Piotr Kasprzak komentuje zmiany w Polskim Ładzie na łamach Forbsa

tax
Czy zmiany podatkowe w ramach programu Polski Ład przyniosą przedsiębiorcom coś dobrego? A jeśli tak to którym? Ekspert ds. podatków Piotr Kasprzak z Katedry Finansów Wydziału Zarządzania i Ekonomii udziela komentarza dla jednego z najbardziej opiniotwórczych pism biznesowych w Polsce.

Na łamach czasopisma Forbes, Piotr Kasprzak, ekspert ds. podatków wyjaśnia, które zmiany podatkowe w ramach programu Polski Ład są warte naszej szczególnej uwagi.

Kto odczuje negatywne skutki?

Niekorzystne zmiany odczują przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy płacą składkę zdrowotną. Niezadowolone będą również osoby, które w roku 2022 chciały przejść na kartę podatkową, która upraszcza prowadzenie księgowości i pozwala na opłacanie niskiego podatku. W nowym programie ta możliwość zostaje zlikwidowana.

Od roku 2023 nie będą również możliwe wypłaty ukrytych dywidend. Od tego momentu nie zaliczymy na poczet kosztów uzyskania przychodu np. opłaty za wynajem nieruchomości od wspólnika spółki.

Którzy przedsiębiorcy mogą oczekiwać korzyści?

Obniżone zostaną niektóre stawki ryczałtowe oraz zwiększy się katalog ulg i zwolnień stymulujących rozwój firm. Wśród ułatwień znajdą się m.in. ulgi: B+R, na robotyzację oraz związane z wejściem na giełdę. Skorzystają więc, ci którzy planują dynamicznie się rozwijać i podejmować ryzyko innowacji.

Cały artykuł można przeczytać w Forbes (dostępny dla subskrybentów abonamentu)