Ekspert WZiE - dr Adam Marszk dla Rzeczpospolitej: Od ETF-ów nie ma odwrotu. Są na fali wznoszącej, ale nie w Polsce. | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-09-29

Ekspert WZiE - dr Adam Marszk dla Rzeczpospolitej: Od ETF-ów nie ma odwrotu. Są na fali wznoszącej, ale nie w Polsce.

ETF
Rynek ETF-ów ma dobre perspektywy, a w najbliższych latach najszybciej rozwijającą się grupą będą fundusze odpowiedzialnego inwestowania, do których w Stanach Zjednoczonych już każdego miesiąca płyną miliardy dolarów.

Fundusze ETF są jednym z najszybciej rozwijających się instrumentów finansowych w Europie. Ekonomiści z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej - przy współpracy profesora Uniwersytetu Kyoto, pokusili się o zbadanie jak rozwój technologii cyfrowych wpływa na rynki finansowe i czy nie zagraża ich stabilności.

Destabilizacji nie będzie, ale…

Transformacja systemów transakcyjnych sprzyja większym obrotom przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ponoszonych przez inwestorów. Widać to było już dawno po przyspieszeniu rozwoju rynków terminowych. Technologie cyfrowe mają jednak coraz większy wpływ nie tylko na futures, ale również na wszystkie inne instrumenty finansowe.

– Najlepszym tego przykładem są zmiany zachodzące w systemach obrotu, chodzi m.in. o upowszechnienie systemu handlu opartego na algorytmach i handlu wysokich częstotliwości. Innym przykładem jest rozwój rynku kryptowalut – mówi dr Adam Marszk z Wydział Zarządzania i Ekonmii Politechniki Gdańskiej.

Cały artykuł redaktor Ewy Bednarz (Rzeczpospolita) można przeczytać w portalu Rzeczpospolitej.

75 wyświetleń