Wyniki badań ekspertek WZiE PG przedstawione w wydaniu Rzeczpospolitej | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-07-13

Wyniki badań ekspertek WZiE PG przedstawione w wydaniu Rzeczpospolitej

EKSPERT WZiE
Badania prof. Joanny Wolszczak-Derlacz, prof. Aleksandry Parteki i dr Dagmary Nikulin nt. wpływu globalnych łańcuchów produkcji na warunki pracy zostały opublikowane w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej" - najbardziej opiniotwórczym dzienniku w Polsce (według rankingu IMM).

Badaczki dowodzą, że wbrew obawom pracowników z rozwiniętych państw rozwój globalnych łańcuchów produkcyjnych ma niewielki negatywny wpływ na ich wynagrodzenia.

Gdyby europejskie firmy nie zwiększały swojego zaangażowania w globalne łańcuchy produkcji, to ich przeciętny pracownik mógłby zarabiać średnio tylko o 30 euro więcej w porównaniu z oficjalnymi statystykami, i to nie miesięcznie, a w skali roku – wynika z wyliczeń trzech badaczek z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. W swoich badaniach Joanna Wolszczak-Derlacz, Aleksandra Parteka i Dagmara Nikulin prześledziły globalne łańcuchy produkcji (na wszystkich etapach) w kontekście ich wpływu na rynek pracy. – czytamy w Rzeczpospolitej.

Cały artykuł można przeczytać na portalu rp.pl:  "Przenoszenie produkcji za granicę nie rujnuje płac"

Rezultaty badań zostały również opublikowane na portalu "Infor.pl" - największym w Polsce portalu dla księgowych, kadrowych, biur rachunkowych, przedsiębiorców oraz pracowników sektora publicznego. artykuł

Wyniki badań zostały opisane w artykułach naukowych:

Badania zostały zrealizowane w ramach projektu finansowanego ze źródeł Narodowego Centrum Nauki. Numer grantu: UMO-2015/19/B/HS4/02884.