Data dodania: 2021-03-23
Wypowiedź eksperta WZiE – dr. hab. inż. Krystiana Zawadzkiego, prof. uczelni dla trójmiasta.pl
[…]
- Nie podlega dyskusji fakt, iż system kaucyjny będzie generował dodatkowe koszty dla całego systemu dystrybucji i sprzedaży i wzrost cen dla konsumentów. W systemie kaucyjnym znaczenie należy przypisywać motywacji finansowej, tzn. wysokość kaucji winna zostać ustalona na takim poziomie, aby z jednej strony zachęcać konsumenta do udziału w tym systemie, a z drugiej nie stanowić ewentualnej bariery w procesie zakupowym. W rozmowach kuluarowych mówi się o planach wprowadzenia kaucji na poziomie zawierającym się w przedziale od 50 gr do 2 zł za butelkę. Bez wątpienia kaucja powinna być wykazywana odrębnie od ceny produktu tak, żeby dla konsumenta było jasne, że nie stanowi ona podwyżki ceny towaru - mówi dr hab. inż. Krystian Zawadzki, prof. PG, Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechnika Gdańska.
Kto sfinansuje system odbioru butelek?
Według Zawadzkiego należy też odpowiedzieć sobie na pytanie, kto sfinansuje cały system odbioru butelek.
- To przecież przedsięwzięcie, które na przestrzeni najbliższych kilku lat wygeneruje wielomiliardowe koszty związane z konieczną infrastrukturą, powierzchniami magazynowymi, logistyką, czy kosztami administracyjnymi. Jeden tylko automat przyjmujący odpady to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takich recyklomatów będzie trzeba co najmniej kilkadziesiąt tysięcy i to przy założeniu, że przyjmowanie butelek nie będzie w pełni zautomatyzowane. Bieżące utrzymanie tego systemu to odrębna kwestia, choć można liczyć, że przynajmniej w części będzie się on samofinansować, m.in. w związku z niezwróconymi kaucjami - komentuje ekspert. - Najważniejsze jednak, by wdrażany system niósł za sobą korzyści w postaci wzrostu poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych i wzrostu świadomości środowiskowej społeczeństwa, choćby za pośrednictwem motywatora finansowego. To kolokwializm, ale nasze zdrowie jest warte każdych pieniędzy. Nawet w miejscu, gdzie obecnie mieszkam, nie brakuje przypadków palenia plastikiem w piecach.
System kaucyjny w Europie
Do tej pory uregulowany prawnie system kaucyjny funkcjonuje w 10 krajach europejskich: Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Islandii i na Litwie.
***
Czytaj więcej na: KLIK
Autor artykułu: Robert Kiewlicz, trójmiasto.pl