Data dodania: 2021-03-23
Sierścią kota malowane - sztuka petrykiwska na WZiE
Malarstwo petrykiwskie to znane ukraińskie ludowe malarstwo, pochodzące z obwodu dnietropetrykowskiego z wioski Petrykiwka – czyli południowej Ukrainy. W 2013 r. technika ta została dodana do Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to sztuka typowo użytkowa, która pojawiła się w XVII wieku, gdy kobiety zaczęły ozdabiać piece i ściany glinianych chat. Tematyka w głównej mierze związana była z kwiatami i roślinami, z czasem zaczęły pojawiać się zwierzęta i pejzaże, a później nawet portrety.
Aktualnie w Petrykiwce zdobi się przedmioty użytku domowego i instrumenty muzyczne. Obrazy są barwne, wzorzyste – można łączyć i używać wielu kolorów, jednak najważniejszą zasadą jest brak możliwości poprawy wykonanych kresek. Malarstwo ma wyglądać przede wszystkim naturalnie. Jedną z pierwotnych technik stosowanych w tej sztuce jest „malowanie palcem”, ale także, co ciekawe – malowanie pędzlem zrobionym z sierści kota, który zamieszkiwał niegdyś każdą chatę. Oczywiście, żaden kot przy tym nie cierpi, a po więcej szczegółów zapraszamy do filmu, gdzie autorka objaśnia szczegółowo tę ciekawostkę.
Marta Zvarych na co dzień zajmuje się architekturą i projektowaniem – z pasji jest malarką. Zafascynowała się malarstwem petrykiwiskim już w liceum plastycznym, do którego uczęszczała na Ukrainie. Tam też ukończyła Zakarpatski Instytut Artystyczny (ASP), na Wydziale Projektowania Wnętrz, gdzie również przez pewien czas pełniła funkcję wykładowcy. Pierwsze wystawy organizowane były na Ukrainie, od 2015 r. artystka wystawia swoje prace na terenie Trójmiasta. Jest członkiem stowarzyszenia Przystanek Sztuka Straszyn oraz ArtFriends Słupsk. Autorka prowadzi także warsztaty ze sztuki petrykiwskiej – udowadniając, że każdy może się tej sztuki nauczyć.
Jesteś zainteresowany wystawieniem swoich prac w Strefie Sztuki WZiE?
Zapraszamy: promocja@zie.pg.edu.pl