Krótkie mobilności programu Erasmus+ dla studentów - aplikuj już dziś! | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-03

Krótkie mobilności programu Erasmus+ dla studentów - aplikuj już dziś!

erasmus
Jesteś studentem lub doktorantem? Chciałbyś jeszcze w te wakacje wyjechać na zagraniczną szkołę letnią lub praktyki? Skorzystaj z programu Erasmus+. 

W ramach programu Erasmus+ studenci i doktoranci Politechniki Gdańskiej mogą korzystać z tzw. krótkich form mobilności.

Ważna informacja - środki z obecnej edycji programu Erasmus+ mogą być przyznane wyłącznie na wyjazdy, które odbędą się w czerwcu i/lub lipcu tego roku. Dlatego osoby zainteresowane wyjazdem powinny jak najszybciej złożyć wszystkie wymagane dokumenty. 


Co to są krótkie formy mobilności?

To mobilności trwające od 5 do 30 dni (czyli dużo krócej niż "zwykłe" wyjazdy na Erasmusa, które muszą trwać minimum 2 miesiące). W przypadku studentów taka mobilność musi mieć element wirtualny - czyli na przykład student bierze udział w szkole letniej na zagranicznej uczelni. Część zajęć odbywa się stacjonarnie na danej uczelni, a część zajęć jest prowadzona online przed lub po wyjeździe za granicę. W przypadku doktorantów ten element zajęć wirtualnych nie jest wymagany. 


Na jakie rodzaju wydarzenia można wyjechać?

Na przykład na szkołę letnią, letnie praktyki, kurs itp. Gdzie szukać ofert takich szkół letnich? Na przykład na stronie www.summerschoolsineurope.eu, na której można znaleźć dużo ciekawych ofert. Z kolei oferty praktyk za granicą można znaleźć na stronie erasmusintern.org


Na jakie dofinansowanie do wyjazdu można liczyć?

W przypadku krótkich form mobilności dofinansowanie wynosi 70 euro dziennie. Z tych środków student/doktorant może pokryć koszty podróży, zakwaterowania, wyżywienia itd. (czasami zdarza się, że organizatorzy szkół letnich oferują np. zniżki w hotelach lub częściowo wyżywienie - to zależy od danej uczelni). 

Studenci/doktoranci ze specjalnymi potrzebami, czyli z posiadający orzeczenie o niepełnosprawności lub otrzymujący stypendium socjalne, mogą starać się o dodatkowe dofinansowanie (100 euro przy wyjazdach od 5 do 14 dni i 150 euro przy wyjazdach od 15 do 30 dni). Wszyscy studenci/doktoranci mogą też starać się o extra środki, jeżeli zdecydują się na podróż tzw. zielonymi środkami transportu, czyli pociągiem, autobusem lub samochodem w ramach carpoolingu (ok. 20 euro dziennie). 


Więcej informacji

O tym co trzeba zrobić, aby skorzystać z dofinansowania na wyjazd możesz przeczytać
tutaj: jeżeli chcesz pojechać na szkołę letnią/kurs 
lub tutaj: jeżeli chcesz pojechać na letnie praktyki

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z Centrum Współpracy Międzynarodowej:
Justyna Ksionek: justyna.ksionek@pg.edu.pltel. +48 58 347 17 80 
Maria Doerffer: maria.doerffer@pg.edu.pltel. +48 58 347 20 42

230 wyświetleń