Uczelnie Fahrenheita uroczyście rozpoczną nowy rok akademicki | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-09-21

Uczelnie Fahrenheita uroczyście rozpoczną nowy rok akademicki

niechzyjenauka
Już pierwszego października, w sercu Gdańska, przy dźwięku carillonów odgrywających Gaudeamus igitur, kilkanaście gdańskich uczelni uroczyście otworzy rok akademicki 2022/2023. To wyjątkowe wydarzenie w skali kraju, podkreślające rolę środowiska akademickiego w życiu miasta.

W zainicjowanym przez Uczelnie Fahrenheita święcie nauki udział wezmą przedstawiciele Uczelni FarU wraz z kilkunastoma gdańskimi szkołami wyższymi i władzami samorządowymi. Obecna będzie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Zapraszamy wszystkich członków społeczności akademickiej Uczelni Fahrenheita z rodzinami, przyjaciółmi, znajomymi! Pokażmy, że Gdańsk to miasto akademickie!

Uroczystości związane z otwarciem roku akademickiego 2022/2023 rozpoczną się w samo południe w centrum Gdańska, kiedy spod Złotej Bramy wyruszy przemarsz gdańskich uczelni wyższych, przedstawicieli władz samorządowych oraz studentów. Towarzyszyć mu będzie postać Daniela Fahrenheita, a przejście urozmaicą muzycy i akrobaci.

Zwieńczeniem parady będzie odczytanie w języku polskim i angielskim Gdańskiego Manifestu Nauki przy Ratuszu Głównego Miasta.

– Wydarzenie „Niech żyje nauka!” będzie wyjątkowe w skali całego kraju – mówi prof. dr hab. Marcin Gruchała, przewodniczący Związku Uczelni Fahrenheita, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Pragniemy pokazać, że Gdańsk jest silnym ośrodkiem akademickim i miastem nauki. Chcemy, aby ten dzień był radosną manifestacją jedności środowiska akademickiego, dlatego do wzięcia udziału w obchodach zaprosiliśmy wszystkie gdańskie szkoły wyższe.

Wykład inspiracyjny dla naukowców

Drugą częścią obchodów będzie uroczyste posiedzenie Senatów oraz Rad Wydziałów gdańskich uczelni w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Rozpocznie je krótki koncert przedstawicieli chórów, którzy wspólnie odśpiewają hymn Gaudeamus igitur. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie wykład prof. Szymona Malinowskiego Kryzys klimatyczny, kryzys planetarny". Wydarzenie będzie transmitowane w portalu gdansk.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wstęp do ECS jest możliwy tylko dla przedstawicieli senatów i rad wydziałów gdańskich uczelni.

Tego samego dnia odbędą się oficjalne otrzęsiny studentów Uczelni Fahrenheita w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej Kwadratowa. Zabawa rozpocznie się o godz. 20:00.

Agenda wydarzenia

11:15-11:50 – przybycie przedstawicieli gdańskich uczelni (na Targ Węglowy obok Katowni)  i ustawianie uczestników zgodnie ze strukturą parady

12:00 – rozpoczęcie parady pod Złotą Bramą (od strony Katowni)

12:00-12:20 – wspólne uroczyste przejście pod Ratusz Głównego Miasta