Studia dzienne czy zaoczne - jakie wybrać? | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-02-24

Studia dzienne czy zaoczne - jakie wybrać?

kostki z napisem study
Przy wyborze studiów, macie możliwość dopasowania ich formy do swojego stylu życia i potrzeb. Aktualnie uczelnie oferują tryb stacjonarny, niestacjonarny, wieczorowy oraz najmniej popularny eksternistyczny. W tym artykule, wyjaśniamy różnice między najczęściej wybieranymi. Studia w Gdańsku oferują wiele możliwości, zarówno jeśli chodzi o rodzaj kierunków, jak i opcje kształcenia.

Przed dokonaniem wyboru, powinniście sobie odpowiedzieć sobie na pytania: czy warto studiować? jaki kierunek wybrać? jakie są wasze oczekiwania, plany na przyszłość oraz marzenia ?

Ważna jest również motywacja, która nie powinna wynikać z presji otoczenia. Pamiętajcie, że samo ukończenie szkoły wyższej, nie zagwarantuje Wam zdobycia ciekawej pracy z wysokim wynagrodzeniem. Ważne są również praktyki, staże oraz zajęcia dodatkowe. Wiele uczelni ma bogatą ofertę w tej kwestii. W trakcie studiów, rodzą się najlepsze pomysły na własną ścieżkę kariery.

Studia dzienne

Na korzyść studiów stacjonarnych, w państwowych uczelniach przemawia fakt, iż są one bezpłatne. Czym charakteryzują się studia stacjonarne i dlaczego warto je wybrać?

• Formą przypominają naukę w szkole średniej, ponieważ odbywają się według ustalonego planu zajęć
  • Wykłady i ćwiczenia są od poniedziałku do piątku.
  • Ułatwiają  kontakt z wykładowcami  i rówieśnikami
  • Umożliwiają dogłębne i wnikliwe przyswajanie wiedzy
  • Liczba godzin w programie jest większa, niż w przypadku studiów zaocznych, co stwarza sprzyjające warunki do nauki
  • Otwierają możliwości uczestnictwa w dodatkowych warsztatach
  • Zyskujecie dostęp do wszystkich kulturalnych i rozrywkowych walorów życia w ośrodku akademickim.

Studia zaoczne

Wybierając np. studia inżynierskie w Gdańsku, z analityki gospodarczej czy na innych kierunkach, zdobędziecie wykształcenie, jednocześnie pracując i gromadząc doświadczenie zawodowe.

• zjazdy odbywają się w trybie weekendowym, co umożliwia pogodzenie nauki z pracą oraz otwiera drogę do samodzielności
  • program jest porównywalny do studiów dziennych, jednak z mniejszą liczbą godzin. To powoduje konieczność większego zaangażowania, a także systematyczności i większej motywacji do samodzielnej nauki.

Jak dokonać wyboru?

Co zatem wybrać: studia dzienne czy zaoczne? Niektóre kierunki studiów, jak medycyna czy prawo mogą być łatwiejsze do przyswojenia w trybie codziennej nauki.

Wszystko zależy od Waszych planów na życie, potrzeb oraz upodobań. Pamiętajcie jednak, że każda ścieżka będzie dobra. Najważniejsze jest Wasze zadowolenie i świadomy wybór. Dla niezdecydowanych proponujemy połączenie obu form studiów. Możecie uzyskać dyplom licencjata w trybie dziennym, a magistra w zaocznym. Bogata oferta uczelni w całej Polsce, pozwoli Wam na realizację każdych planów.