Magisterka czy licencjat? Co lepsze na rynku pracy? | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-07-12

Magisterka czy licencjat? Co lepsze na rynku pracy?

wzie
Licencjat a magisterka - czy warto robić magistra po licencjacie? Przed tym dylematem stają studenci, którzy są na półmetku studiów pierwszego stopnia i zastanawiają się nad dalszą karierą naukową. Tak postawione pytanie wymaga znacznie obszerniejszej odpowiedzi, niż jednoznacznie tak lub nie. Tytuł magistra może - ale nie musi - znacznie rozszerzyć perspektywy zawodowe, a tym samym przyczynić się zdobycia lepiej opłacanej posady.

Co daje tytuł licencjata?

Najpierw jest licencjat, dopiero później magister. Studia I stopnia to pierwszy etap kariery naukowej, przez który musi przejść każdy student, aby otrzymać tytuł. Do uzyskania licencjatu potrzeba najczęściej trzech lat nauki, które kończą się napisaniem i obroną pracy licencjackiej. Tytuł licencjacki to dowód wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie studiów, który potwierdza przygotowanie do pracy w konkretnym zawodzie. Niektóre kierunki, np. medycyna, prawo i socjologia, to studia jednolite, po ukończeniu których zdobywa się, z pominięciem licencjata, tytuł magistra. Trzeba jednak wspomnieć, że nauka trwa pięć lat w trybie ciągłym. 

Co daje licencjat? Tak naprawdę aż dwie możliwości. Pierwszą z nich jest podjęcie pracy w zawodzie, do którego student został przygotowany. Druga ścieżka, czyli naukowa, pozwala kontynuować studia, aby uzyskać tytuł magistra albo ukończyć studia podyplomowe w Gdańsku. Można się spotkać z określeniem, że praca po licencjacie jest kiepsko płatna, dlatego warto robić magistra. Chociaż jest w tym trochę prawdy, to jednak wiele zależy od wybranego kierunku i zaangażowania absolwenta. 

Co daje tytuł magistra?

Można wiele mówić o tym, czym się różnią studia licencjackie od magisterskich. Podstawowa różnica to poziom wiedzy. Studia magisterskie w Gdańsku są rozszerzeniem umiejętności, jakie zdobywa się w trakcie studiów I stopnia. Co więcej, nie trzeba kontynuować ich na tym samym kierunku, na którym zdobyło się tytuł licencjata. Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oferuje wiele możliwości i okazję do łączenia kilku różnych specjalizacji. 

Czy warto robić magistra? Wiele zależy od zawodu, do którego przygotowuje się student. Czasem tytuł magistra jest niezbędny. W przypadku nauczycieli tytuł licencjata uprawnia do nauki w klasach 1-3, a w szkole średniej mogą uczyć tylko ci, którzy uzyskali tytuł magistra. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zarobków. W niektórych zawodach magister daje znacznie większą szansę na lepiej płatną posadę. Studia licencjackie i magisterskie to wiele różnic, które mogą ukształtować karierę zawodową absolwenta pod wieloma względami. 

Jak dokonać wyboru?

Skoro licencjat a magister to tak wiele różnic, dla większości studentów wybór będzie dosyć trudny. Można rozpatrywać to w kontekście konieczności - czy studia magisterskie są naprawdę niezbędne, aby realizować się zawodowo? Tak jak w niektórych sytuacjach tytuł licencjata będzie ograniczeniem, tak w wielu zawodach zakończenie edukacji po trzech latach pozwoli szybciej wejść na rynek pracy. 

Można o tym pomyśleć także kontekście kariery naukowej. Dla osób, które chcą zostać na uczelni i zdobyć tytuł doktorancki ukończenie studiów II stopnia będzie koniecznością. Nie można też pominąć jednej ważnej kwestii. Studia magisterskie mogą być dla każdego, kto po prostu chce zdobywać nową wiedzę i czerpie przyjemność z samej nauki. 

Absolwent na rynku pracy

Studia I stopnia w Gdańsku dają wiele możliwości zawodowych, jednak to przede wszystkim absolwenci studiów magisterskich mają większą szansę na stanowiska wyższego szczebla. Jeśli rozpatrywać perspektywy w kontekście magister czy licencjat, trzeba też wspomnieć, że wiele zależy wybranego kierunku. Dzisiaj rynek zalewa fala studentów, a studia same w sobie przestały być elitarne. W efekcie jest znacznie więcej studentów niż miejsc pracy. Kierunki niszowe i te zapewniające pracę w zawodach z dużym zapotrzebowaniem rynkowym mogą zaoferować znacznie więcej możliwości. 

Licencjat czy magister - trudny wybór, przed którym staje każdy student

Nie ma jednej i z góry określonej recepty na sukces. Skoro już wiesz, czym się różnią studia I i II stopnia, mogłoby się wydawać, że wybór będzie łatwiejszy. Mimo wszystkich powodów za i przeciw to decyzja jest indywidualną sprawą każdego studenta. Jeśli poświęcanie czasu na kolejne kilka lat nauki wydaje Ci się zbędne albo nawet męczące, nie musisz decydować się na studia magisterskie i zacząć pracę zaraz po uzyskaniu tytułu licencjackiego. 

31123 wyświetleń