Blog | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Szukaj

Treść strony

Blog

Blog

Magisterka czy licencjat? Co lepsze na rynku pracy?

Licencjat a magisterka - czy warto robić magistra po licencjacie? Przed tym dylematem stają studenci, którzy są na półmetku studiów pierwszego stopnia i zastanawiają się nad dalszą karierą naukową. Tak postawione pytanie wymaga znacznie obszerniejszej odpowiedzi, niż jednoznacznie tak lub nie. Tytuł magistra może - ale nie musi - znacznie rozszerzyć perspektywy zawodowe, a tym samym przyczynić się zdobycia lepiej opłacanej posady.

Co daje tytuł licencjata?

Najpierw jest licencjat, dopiero później magister. Studia I stopnia to pierwszy etap kariery naukowej, przez który musi przejść każdy student, aby otrzymać tytuł. Do uzyskania licencjatu potrzeba najczęściej trzech lat nauki, które kończą się napisaniem i obroną pracy licencjackiej. Tytuł licencjacki to dowód wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie studiów, który potwierdza przygotowanie do pracy w konkretnym zawodzie. Niektóre kierunki, np. medycyna, prawo i socjologia, to studia jednolite, po ukończeniu których zdobywa się, z pominięciem licencjata, tytuł magistra. Trzeba jednak wspomnieć, że nauka trwa pięć lat w trybie ciągłym. 

Co daje licencjat? Tak naprawdę aż dwie możliwości. Pierwszą z nich jest podjęcie pracy w zawodzie, do którego student został przygotowany. Druga ścieżka, czyli naukowa, pozwala kontynuować studia, aby uzyskać tytuł magistra albo ukończyć studia podyplomowe w Gdańsku. Można się spotkać z określeniem, że praca po licencjacie jest kiepsko płatna, dlatego warto robić magistra. Chociaż jest w tym trochę prawdy, to jednak wiele zależy od wybranego kierunku i zaangażowania absolwenta. 

Co daje tytuł magistra?

Można wiele mówić o tym, czym się różnią studia licencjackie od magisterskich. Podstawowa różnica to poziom wiedzy. Studia magisterskie w Gdańsku są rozszerzeniem umiejętności, jakie zdobywa się w trakcie studiów I stopnia. Co więcej, nie trzeba kontynuować ich na tym samym kierunku, na którym zdobyło się tytuł licencjata. Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oferuje wiele możliwości i okazję do łączenia kilku różnych specjalizacji. 

Czy warto robić magistra? Wiele zależy od zawodu, do którego przygotowuje się student. Czasem tytuł magistra jest niezbędny. W przypadku nauczycieli tytuł licencjata uprawnia do nauki w klasach 1-3, a w szkole średniej mogą uczyć tylko ci, którzy uzyskali tytuł magistra. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zarobków. W niektórych zawodach magister daje znacznie większą szansę na lepiej płatną posadę. Studia licencjackie i magisterskie to wiele różnic, które mogą ukształtować karierę zawodową absolwenta pod wieloma względami. 

Jak dokonać wyboru?

Skoro licencjat a magister to tak wiele różnic, dla większości studentów wybór będzie dosyć trudny. Można rozpatrywać to w kontekście konieczności - czy studia magisterskie są naprawdę niezbędne, aby realizować się zawodowo? Tak jak w niektórych sytuacjach tytuł licencjata będzie ograniczeniem, tak w wielu zawodach zakończenie edukacji po trzech latach pozwoli szybciej wejść na rynek pracy. 

Można o tym pomyśleć także kontekście kariery naukowej. Dla osób, które chcą zostać na uczelni i zdobyć tytuł doktorancki ukończenie studiów II stopnia będzie koniecznością. Nie można też pominąć jednej ważnej kwestii. Studia magisterskie mogą być dla każdego, kto po prostu chce zdobywać nową wiedzę i czerpie przyjemność z samej nauki. 

Absolwent na rynku pracy

Studia I stopnia w Gdańsku dają wiele możliwości zawodowych, jednak to przede wszystkim absolwenci studiów magisterskich mają większą szansę na stanowiska wyższego szczebla. Jeśli rozpatrywać perspektywy w kontekście magister czy licencjat, trzeba też wspomnieć, że wiele zależy wybranego kierunku. Dzisiaj rynek zalewa fala studentów, a studia same w sobie przestały być elitarne. W efekcie jest znacznie więcej studentów niż miejsc pracy. Kierunki niszowe i te zapewniające pracę w zawodach z dużym zapotrzebowaniem rynkowym mogą zaoferować znacznie więcej możliwości. 

Licencjat czy magister - trudny wybór, przed którym staje każdy student

Nie ma jednej i z góry określonej recepty na sukces. Skoro już wiesz, czym się różnią studia I i II stopnia, mogłoby się wydawać, że wybór będzie łatwiejszy. Mimo wszystkich powodów za i przeciw to decyzja jest indywidualną sprawą każdego studenta. Jeśli poświęcanie czasu na kolejne kilka lat nauki wydaje Ci się zbędne albo nawet męczące, nie musisz decydować się na studia magisterskie i zacząć pracę zaraz po uzyskaniu tytułu licencjackiego. 






 

Jakie studia wybrać?

Wielu absolwentów szkół średnich zastanawia się, jakie studia wybrać, aby uczyć się o tym, co ich interesuje, a jednocześnie znaleźć dobrze płatną pracę. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jaki kierunek studiów wybrać, bo wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i zdolności. Z całą pewnością można jednak wskazać te najpopularniejsze, które cieszą dużym zainteresowaniem. 

Jakie studia wybrać w 2021 roku?

Oferta edukacyjna największych uczelni jest bardzo szeroka. Dzisiaj szuka się specjalistów obeznanych w jednej dziedzinie. Kierunki, które kiedyś były bardzo ogólne, teraz zaczynają się zawężać i często nawet trudno jednoznacznie określić, czy są to studia humanistyczne czy ścisłe. Zmienia się też rynek. Część kierunków najpewniej nigdy nie przestanie funkcjonować, jednak warto wziąć pod uwagę, że 15 lat temu niewielu słyszało o marketingu internetowym albo studiach w kierunku browarnictwa. Chcąc skupić się na tym, jak wybrać kierunek studiów, warto wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby rynku, ale też swoje zainteresowania. Nawet najwytrwalszy i najpilniejszy student może nie wytrwać 6 lat na kierunku, który go kompletnie nie interesuje, a który wybrał ze względu na możliwości zawodowe.

Najpopularniejsze kierunki studiów

Wśród kierunków, które najczęściej wybierają kandydaci, można między innymi wskazać:

  • informatykę,
  • psychologię, 
  • zarządzanie,
  • prawo,
  • medycynę, 
  • administrację, 
  • zarządzanie i inżynierię. 

Czy to oznacza, że nie warto iść na historię sztuki? Nie, bo jeśli myśląc o tym, co warto studiować, w głowie pojawia się tylko ten kierunek, to najprawdopodobniej będzie najlepszym wyborem. Można o tym pomyśleć też w ten sposób, że skoro studia I stopnia w Gdańsku na kierunku informatycznym wybiera kilka tysięcy osób, to za chwilę rynek pracy będzie przepełniony specjalistami z branży, a tym samym trudniejsze stanie się znalezienie posady. 

Po których kierunkach zarobisz najwięcej? 

Skoro zastanawiasz się, jakie studia po maturze wybrać, z pewnością bierzesz też pod uwagę średnie zarobki na konkretnym stanowisku, a Wydział Zarządzania i Ekonomii jest tego doskonałym przykładem. Faktycznie są takie kierunki, które dają szansę na stabilne zatrudnienie za przyzwoite pieniądze. Pamiętaj jednak, że to jedynie szansa a nie gwarancja wysokich zarobków. Na sukcesy w życiu zawodowym zawsze trzeba zapracować i nie ma tu znaczenia, jakie kierunki studiów pozwalają dobrze zarobić w przyszłości. 

Na jakie studia warto iść, aby pracować w dobrze opłacanym zawodzie?

  • Informatyka,
  • mechatronika,
  • zarządzanie,
  • automatyka i robotyka,
  • elektrotechnika,
  • farmacja.

Łatwo zauważyć, że są to ścisłe kierunki studiów. Co można studiować, będąc humanistą?

  • Psychologię,
  • kryminologię,
  • coaching,
  • politologię,
  • prawo,
  • psychologię w biznesie,
  • archiwistykę,
  • turystykę.

Rekrutacja na studia

Rekrutacja na studia tylko w niewielkim stopniu przypomina proces składania aplikacji do szkoły średniej. Większość uczelni ma własny, elektroniczny system rekrutacji. Kandydaci nie muszą pojawić się osobiście, aby wziąć udział w naborze. Warto mieć na uwadze, że dokumenty składane w dziekanacie na studia magisterskie w Gdańsku i studia podyplomowe w Gdańsku będą inne niż te na studia I stopnia, dlatego najlepiej zapoznać się z informacją przeznaczoną dla kandydatów, która najczęściej jest zamieszczona na stronie uczelni. 

Jeśli ubiegasz się o przydzielenie miejsca w akademiku, najlepiej zaraz po ogłoszeniu listy przyjętych złożyć wniosek. Ilość miejsc w akademikach jest ograniczona, a po przyjęciu na wybrany kierunek każdy przyszły student, który mieszka daleko od uczelni, chce mieć zapewnione miejsce noclegowe. 

Wybór kierunku studiów to ważna decyzja

Każdemu z nas zdarzyło się niejednokrotnie usłyszeć o wiecznych studentach, którzy na niejednym kierunku byli, ale żadnego nie ukończyli. To efekt nieprzemyślanego wyboru studiów. Czasem to rodzice próbują decydować za maturzystę, gdzie najlepiej studiować, a często wielu kandydatów nie bierze pod uwagę indywidualnych predyspozycji, przez co materiał zaczyna ich z czasem przytłaczać. Zdarzają się i tacy, którzy uznają, że niektóre kierunki warto studiować, bo to łatwa dziedzina wiedzy, z którą każdy może sobie poradzić. W każdy takim przypadku studia najczęściej kończą się fiaskiem, a czas poświęcony na naukę można uznać za stracony. Jeśli zastanawiasz się, jakie studia wybrać, odpowiedź jest prosta - takie, które dadzą satysfakcję ze zdobywanej wiedzy i pozwolą realizować się w zawodzie, który będzie jednocześnie pasją.