Studentka WZiE ze stypendium „Nowe technologie dla dziewczyn” | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-11

Studentka WZiE ze stypendium „Nowe technologie dla dziewczyn”

Nowe technologie dla dziewczyn
Hanna Sobocińska, studentka Inżynierii Danych, znalazła się wśród 25 stypendystek NTDD Intel-Perspektywy 2021/2022, które otrzymają wsparcie merytoryczne i finansowe. „Nowe technologie dla dziewczyn” – to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z nowymi technologiami.

Inicjatywa ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Celem programu jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej. Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla cywilizacji obszarze nowych technologii jest bowiem warunkiem koniecznym dla jej rozwoju.

Rekrutacja podzielona była na 2 etapy.  Organizatorzy wybrali stypendystki kierując się takimi kryteriami, jak osiągnięcia kandydatki, jej zainteresowania, osobowość, stopień zaangażowania.

- Na jedno miejsce było 35 uczestniczek – relacjonuje Hanna Sobocińska, studentka Wydziału Zarządzania i Ekonomii, jedna z 25 stypendystek programu. – Podczas drugiego etapu komisja pytała mnie o różne kwestie, m.in. gdzie widzę siebie za kilka lat, jakie mam zainteresowania. Interesuję się data science, danymi, sztuczną inteligencją. Pracę inżynierską piszę na temat przetwarzania języka naturalnego, ale interesuję się także przetwarzaniem obrazu.

Stypendystki programu „Nowe technologie dla dziewczyn” otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie po noszą w związku ze studiami. Zostaną również zaproszone do udziału w programie stażowym w ekscytującym miejscu – gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela (największym ośrodku R&D Intela w Europie).

Intel jest pierwszą firmą w Polsce, która w 2015 roku zdecydowała się stworzyć dedykowany program stypendialny dla kobiet w technologiach. Co roku 25 zdolnych przyszłych programistek otrzymuje stypendia naukowe, mentoring inżynierów z Centrum Badawczo Rozwojowego Intel w Gdańsku oraz możliwość ubiegania się o staże przy ambitnych projektach Intela realizowanych w Polsce. Przy dynamicznym rozwoju ośrodka Intela w Gdańsku, nie wyobrażamy sobie tworzenia światowych standardów technologii bez aktywnego włączenia kobiet w prace nad ich rozwojem – mówi Michał Dżoga, Intel Technology Poland

Branża informatyczna w Polsce i na świecie od lat charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet – od kilku do kilkunastu procent. Wciąż troskę budzą kluczowe z punktu widzenia rozwoju technologicznego kraju kierunki informatyczne. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. A przecież to właśnie te kierunki należą do najbardziej poszukiwanych w Polsce i Europie, przyszłościowych, a kariera zawodowa w branżach powiązanych z nowymi technologiami - do najbardziej intratnych i dających możliwość największego wpływu na kształtowanie otaczającego nas świata. Dobrą wiadomością jest to iż, obecnie na kierunkach informatycznych studiuje obecnie 9 503 kobiety, co stanowi 15% ogólnej liczby studentów kierunków IT (dla porównania w roku akademickim 2013/14 – 12,3%). Jest to historycznie największy wzrost w tej dziedzinie.

70 wyświetleń