Data dodania: 2021-07-23
Wywiad prof. Jana Krefta dla CyberDefence24

- Żyjemy w czasach, w których myślimy o antropocenie, kosztach klimatycznych, dewastacji Ziemi – ważnych tematach, które jednak zepchnęły do kąta inny istotny problem – refleksji nad konsekwencjami tego, że nasze życie społeczne przeniosło się do cyberprzestrzeni - przestrzega prof. Jan Kreft w rozmowie z CyberDefence24.pl.
Nikola Bochyńska, CyberDefence24.pl: Były prezydent USA Donald Trump pozwał Facebooka, Twittera i YouTube’a za blokadę jego kont i twierdzi, że wszystkie firmy dopuściły się cenzury oraz naruszyły jego prawo do wolności wypowiedzi. Gdzie wobec tego przebiega granica między prawem do wolności wypowiedzi a cenzurą?
Prof. Jan Kreft: To pytanie natury filozoficznej na które nie ma dobrej odpowiedzi. Granica jest tam, gdzie definiują ją platformy i tylko w teorii możemy odwoływać się do polskiego prawa prasowego, sformułowanego w 1984 roku, które nijak ma się do obecnej rzeczywistości.
Natomiast cicha wojna między prezydentem a Twitterem trwała już od co najmniej roku. Mówiąc ogólnie, takie mamy media społecznościowe, jakie sobie ufundowaliśmy masowo z nich korzystając – w tej chwili ustalają one standardy dyskursu publicznego. Jeżeli myślę o władzy algorytmów, to rozumiem przez to asymetrię zależności pomiędzy organizacją a człowiekiem, która obecnie jest czymś naturalnym w „stosunkach” między platformą a człowiekiem w cyberprzestrzeni. Jest to nowe zjawisko. W przypadku tradycyjnych mediów, takich jak prasa, czy telewizja odbiorca mógł dość łatwo sobie wyobrazić, jak te media funkcjonują. Dzisiaj, w przypadku platform takich, jak Facebook, nie ma na to żadnej szansy. Jego możliwości poznawcze są niewystarczające, jest bezradny. Ponadto granica jego wolności w sieci jest nieustannie redefiniowana i trwa ciągłe przeciąganie liny między platformami korzystającymi z algorytmicznego zarządzania użytkownikami, a rządami państw oraz takich organizacji, jak Unia Europejska, która na przykład prowadzi obecnie prace nad ustalaniem granic w zakresie rozpoznawalności twarzy.
Cały wywiad można przeczytać na stronie cyberdefence24.pl