Ogólnopolski Dzień Otwarty na Politechnice Gdańskiej – Program WZiE | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Ogólnopolski Dzień Otwarty na Politechnice Gdańskiej – Program WZiE

Czy chciwość jest dobra? Granice etycznego działania na rynku finansowym

Spotkanie z red. Tomaszem Pruskiem - publicystą ekonomicznym, pisarzem, prezesem zarządu think tanku Fundacja Przyjazny Kraj, która m.in. prowadzi badania i analizy ekonomiczne, wspiera rozwój przedsiębiorczości oraz projekty edukacyjne.
Dziennikarz-politolog, absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez 25 lat pisał w „Gazecie Wyborczej” m.in. o rynku kapitałowym, nadzorze finansowym i corporate governance.
Laureat nagród i wyróżnień dziennikarskich, m.in. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego) Citibanku Handlowego we współpracy z Uniwersytetem Columbia (Citigroup Journalistic Excellence Award), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Autor powieści o kulisach rynku kapitałowego „K.I.S.S.” oraz „P.I.I.G.S.”. Współautor książek: „Regulowany rynek kapitałowy w Polsce. Początki” oraz „Raport roczny spółki publicznej”. Podczas spotkania z Redaktorem zostaną rozdane książki z autografem. Na pewno nie wystarczy dla wszystkich - obowiązują zapisy.

Redaktor podczas spotkania poruszy temat o coraz większych i rygorystycznych uregulowaniach. Rynek finansowy zawsze będzie miejscem kuszącym do nieczystej gry, chwytów poniżej pasa albo wielkich oszustw. Dlatego zdarzają się afery, które przechodzą do historii, pozostawiając za sobą rzesze inwestorów, którzy stracili kapitał. Ale czy naprawdę – jak mawiał słynny rekin nowojorskiej finansjery Gordon Gekko w filmie Oliviera Stone’a „Wall Street” – chciwość jest dobra? Gdzie są jej granice, jakie są motywacje ludzi w świecie finansów i dlaczego zachowanie standardów etycznych jest tak ważne? Kryzys finansowy 2008 roku i kryzys w strefie euro są tłem powieści „K.I.S.S.” oraz „P.I.I.G.S.” ukazujących postawy, motywacje i działania uczestników świata finansów, których zasady etyczne i wartości poddawane są próbie, pokazują do czego może prowadzić inżyniera finansowa tworzona z myślą o intensyfikacji zysków, bez moralnych hamulców i jakie zagrożenia niesie ze sobą moral hazard na giełdzie.

➞ Prowadzący: Tomasz Prusek. Dziennikarz ekonomiczny, prezes think tanku Fundacja Przyjazny Kraj, komentator giełdowy, laureat wielu nagród dziennikarskich.
➞ Godzina: 12:00-13:00
➞ Sala: Wydział Zarządzania i Ekonomii PG, aula nr 107 (I piętro), ul. R. Traugutta 79, 80-233 Gdańsk

Formularz zapisu

Czy trzeba płacić podatki?

W trakcie warsztatu uczestnicy dowiedzą się czym są podatki i dlaczego warto je płacić? Dodatkowo prowadzący przekaże ciekawostki związane z tematem podatków, a także pokaże ile i jakie podatki płacimy. W trakcie zajęć nie zabraknie zaskakujących informacji dotyczących naszych pieniędzy.

➞ Prowadzący: dr Piotr Kasprzak
➞ Godzina: 10:00-10:30
➞ Sala: Wydział Zarządzania i Ekonomii PG, aula nr 107 (I piętro), ul. R. Traugutta 79, 80-233 Gdańsk

Formularz zapisu

Zacznij myśleć o biznesie. Czy planowanie biznesu jest trudne?

Podczas warsztatów uczestnicy poznają czym jest model biznesowy. Dowiedzą się jakie pytania trzeba sobie zadać określając docelową grupę odbiorców dóbr / usług w danym biznesie. Zastanowimy się jaki rynek jest ciekawym przedmiotem obserwacji.

➞ Prowadząca: dr Aniela Mikulska
➞ Godzina: 11:00-11.30

Formularz zapisu

Podejmowanie decyzji w warunkach niepewności - racjonalność i paradoksy

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak na przestrzeni wieków ewoluowało pojęcie racjonalności w matematyce i ekonomii. Poznają elementarne pojęcia z zakresu teorii prawdopodobieństwa, które posłużą wytłumaczeniu popularnych paradoksów spotykanych zarówno w literaturze naukowej, jak również w popkulturze.

➞ Prowadzący: mgr Jakub Golik
➞ Godzina zajęć: 10.30 - 11.00

Formularz zapisu

Odkryj swój talent do zarządzania

Słuchacze dowiedzą się:

• Co to jest talent?
  • Jak zarządzać własnym talentem?
  • Co oznacza talent do zarządzania?
  • Jakie talenty rozwijamy na Wydziale Zarządzani i Ekonomii?

➞ Prowadząca: dr Beata Krawczyk-Bryłka
➞ Godzina: 10:30-10:50
➞ Miejsce: Scena Główna przed Gmachem Głównym PG

Wycieczka po Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG

Godzinna wycieczka po Wydziale będzie okazją do zajrzenia za kulisy i przekonania się, jak wygląda Wydział od środka.

Nasz Wydział został oddany do użytku w 2002 roku, jest to więc budynek stosunkowo nowy. Pokażemy Wam audytoria, dziekanat, sale wykładowe, pokój kół naukowych oraz laboratorium komputerowe. Wejdziemy także do biblioteki, sali obron oraz sali Rady Wydziału. Obejrzymy panoramę na Wrzeszcz z oszklonej klatki schodowej na 5 piętrze.

➞ Miejscem zbiórki będzie Miasteczko PG przed Gmachem Głównym, stoisko Wydziału ZiE, godzina 11:00

Dni otwarte online

Program:

1. Dziesięć powodów dlaczego warto wybrać WZiE

2. Sprawdź, dlaczego nasi studenci wybrali WZiE

3. Pracodawcy o absolwentach:

• Flex “Rekrutacja, jak przetrwać i nie zwariować?”
  • Santander Bank “Projekty Santander - wyróżnij swoje CV”.
  • Infoshare “Jak wyglądała Twoja edukacja po szkole średniej?”
  • NoFluffJobs “7 powodów by już teraz planować swoją karierę w branży IT".

4. Katarzyna Kubiszewska "Jak stać się bogatym czyli rzecz o finansach osobistych".

5. Jarosław Ziętarski "Wykorzystanie teorii ograniczeń w analizie zyskowności".

6. Jakub Golik "Podejmowanie decyzji w warunkach niepewności - racjonalność i paradoksy".

7. WZiE kierunki - perspektywy.

➞ Start o godzinie 16:00 na kanale youtube WZiE