Prof. Krystyna Gomółka: o polskiej polityce migracyjnej w radiu TOK FM [podcast] | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-09-17

prof. Gomółka
Prof. Krystyna Gomółka i dr hab. Małgorzata Gawrycka, prof. uczelni z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej stworzyły obszerny raport "Imigranci z byłego ZSRR na polskim rynku pracy". O jego szczegółach rozmawia z prof. Krystyną Gomółką redaktor Paweł Sulik z radia TOK FM w audycji "Popołudnie radia TOK FM".

W 2020 roku po raz pierwszy od kilkunastu lat zmniejszyła się liczba pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Spadek nie był mały, sięgnął 9 proc. z 444 tys. do 406 tys. Choć liczba wydanych pozwoleń spadła w porównaniu z poprzednim rokiem, to dla obywateli niektórych krajów (np. Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu) wydano ich o wiele więcej niż w latach ubiegłych.

Rośnie też liczba obcokrajowców studiujących na polskich uczelniach. W roku akademickim 2020/21 było ich 84 tys., czyli o 3 proc. więcej niż rok wcześniej (82 tys.). Łącznie z krajów byłego ZSRR pochodziło wtedy 54,7 tys. studentów, najwięcej z Ukrainy (39 tys.) i Białorusi (8,3 tys.). Tylko jeden na trzech Białorusinów studiujących obecnie w naszym kraju ma korzenie polskie. To duża zmiana od początku lat 90., kiedy większość obcokrajowców studiujących w Polsce miała polskie pochodzenie i otrzymywała stypendium ze środków rządowych.

Więcej o raporcie "Imigranci z byłego ZSRR na polskim rynku pracy" oraz o polskiej polityce migracyjnej w rozmowie redaktora Pawła Sulikowskiego z prof. Krystyną Gomółką.

Zapraszamy do odsłuchania: Popołudnie radia TOK FM

Inne media na ten temat:

Dziennik Bałtycki

Forsal.pl