Świat cyborgów i technologia przyszłości – MBA PG na safari w Barcelonie

Barcelona stała się ulubionym miejscem wśród wiodących europejskich kręgów innowacji. Jest popularna wśród nowopowstających firm z branży zaawansowanych technologii, takich jak sprzętu komputerowego, Internetu rzeczy, wirtualnej rzeczywistości, big data, technologii w finansach, zdrowiu oraz biotechnologii. Branże te szybko pozycjonują Barcelonę jako europejski ośrodek strat-upów, innowacji i technologii.

Wykorzystując potencjał naukowy i biznesowy Barcelony, grupa 20 studentów VIII edycji Programu MBA prowadzonego przy Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG wraz ze swoimi mentorami spędziła trzy intensywne dni (20-22.05.2019r.) w Barcelonie w ramach wizyty studyjnej - „inspirujące safari”. Podczas trzech tematycznie podzielonych dni odwiedzili wiele organizacji i firm zajmujących się innowacjami, kreatywnością oraz zastosowaniem technologii przyszłości w miejskim otoczeniu.

Dzień 1 - Wyobraź sobie przyszłość

W tym dniu studenci rzucili wyzwanie swojej wyobraźni. Spotkanie z wicedyrektorem Europejskiego Instytut Projektowania  - Szkoły Projektowania i Mody (Istituto Europeo di Design) zainspirowało jak można wykorzystać kreatywne pomysły w biznesie. Instytut tworzy międzynarodową sieć edukacyjną, która specjalizuje się w projektowaniu, modzie, komunikacji wizualnej i zarządzaniu dla branż kreatywnych. To w tej szkole wiele czołowych firm, jak Lamborghini czy Seat, wspiera talenty młodego pokolenia, którzy tworzą dla nich futurystyczne projekty i szukają kreatywnych rozwiązań.

Po wizytach w firmach zajmujących się innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie robotyki i druku 3D grupa odwiedziła Centrum Kultury Współczesnej Barcelony. Tam spotkała się z nigeryjskim poetą i powieściopisarzem Benem Okri, uhonorowanym Orderem Imperium Brytyjskiego oraz orderem Królewskiego Towarzystwa Literatury.

Materiał filmowy oraz więcej informacji z pierwszego dnia wizyty dostępne są tutaj.

Dzień 2 – Innowacje

Drugiego dnia studenci MBA zobaczyli, jak innowatorzy hakują rzeczywistość. Podczas tych spotkań świat innowacji zmienił się z teorii w rzeczywistość. Jedna z wizyt tego dnia przyniosła nieoczekiwane spotkanie z cyborgami - ludźmi wyposażonymi w dodatkowe zmysły elektroniczne, które funkcjonują dzięki zaawansowanym technologicznie urządzeniom.

Troje cyborgów, którzy reprezentują różne rozwiązania technologiczne:

• Neil Harbisson - pierwsza osoba na świecie z anteną wszczepioną w czaszkę. Urodził się ze skrajną formą ślepoty barw, która powoduje widzenie w skali szarości. Antena wysyła słyszalne wibracje przez czaszkę,  aby zgłosić mu informacje. Każdy kolor odpowiada różnej sile natężania wibracji. Dzięki temu Neil może słyszeć kolory. Dodatkowo antena dokonuje pomiarów promieniowania elektromagnetycznego, rozmów telefonicznych, muzyki, a także wideo. Antena z obsługą WiFi pozwala mu także odbierać sygnały i dane z satelitów.
  • Manel Muñoz – ma zainstalowane w ciele czujniki barometryczne. Czujniki pozwalają mu odczuwać zmiany ciśnienia atmosferycznego poprzez uderzenia w czaszkę z różnymi prędkościami. W zależności od zmian, jakie odczuwa, może przewidzieć zmiany pogody, a także poczuć, na jakiej wysokości się znajduje.
  • Moon Ribas – ma wszczepiony internetowy czujnika sejsmiczny, który pozwala jej odczuwać trzęsienia ziemi na całym globie poprzez wibracje. Dodatkowo ma zainstalowane na uszach czujniki ruchu, dzięki którym może poczuć obecność za nią bez używania wzroku.

Ponadto cała trójka ma wszczepiony w nogi czujnik – kompas, który na bieżąco przekazuje im kierunek południka magnetycznego. Wszyscy zaprezentowani są członkami Fundacji Cyborgów Społeczeństwa Transpecies z siedzibą w Barcelonie. Oferują oni warsztaty specjalizujące się w projektowaniu i tworzeniu nowych zmysłów i narządów.

Poznaj bliżej Cyborgów - materiał filmowy oraz więcej informacji z drugiego dnia wizyty dostępne są tutaj.

Dzień 3 - Inteligentne miasto

Ostatniego dnia grupa studentów MBA odnowiła spojrzenie na wykorzystanie nowoczesnej technologii w mieście dla mieszkańców. Studenci poznali angażujące projekty oraz rozwiązania w jaki sposób gospodarze Barcelony korzystają z technologii dla dobra swojej społeczności. Odkryli również, jak wymyślić produkty i czujniki, które mają rzeczywiste potrzeby w obywatelstwie i nie są tylko niepraktycznym tworem nowej technologii.

Swoją wiedzą dzieliły się organizacje: Barcelona Activa oraz BitLab, które ściśle współpracują z radą miasta Barcelony, realizując wspólne projekty i rozwijając ideę inteligentnych miast w kierunku inteligentnego obywatelstwa.

Oprócz wizyt studyjnych uczestnicy mieli również czas na odwiedzenie atrakcji turystycznych ukazujących futurystyczny stylu architektury Antonio Gaudiego.

Materiał filmowy oraz więcej informacji z trzeciego dnia wizyty dostępne są tutaj.

„Safari w Barcelonie miało dobrze zorganizowany program i wszelkie związane z nim ułatwienia. Świetne połączenie treści zawodowych i kulturalnych. Doceniam poświęcenie i otwartość gospodarzy ze wszystkich firm, chęć dzielenia się osobistymi doświadczeniami oraz informacjami o swoich organizacjach. Safari przyniosło doskonałe doświadczenia networkingowe zarówno z nowo poznanymi osobami jak i z kolegami z Programu MBA. ”- Dariusz Dąbrowski, student MBA

Wizyta studyjna na stałe się wpisała w curriculum programu MBA. W zależności od edycji i trendów na rynku docelowe miejsce wizyty studyjnej może się różnic.

Obecnie trwa rekrutacja do Programu MBA prowadzonego przy WZiE PG. Nowa edycja rozpocznie się w październiku 2019r. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji: mba.pg.edu.pl