CZY MŁODZIEŻ „WIE NA BANK” O EKONOMII? - relacja z VIII EDYCJI KONKURSU

Konkurs „Wiem na bank” organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Jagiellończyka w Elblągu oraz Wydziałem Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej doczekał się już ósmej edycji. To wiosenne wydarzenie, w którym bierze udział młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Uczniowie sprawdzają tu swoją wiedzę i umiejętności za zakresu ekonomii, przedsiębiorczości, finansów i bankowości po to, by w przyszłości przygotować się do analizowania najważniejszych problemów współczesnej gospodarki. Tegoroczny konkurs jak co roku miał miejsce w II LO w Elblągu 10 kwietnia, gromadząc 67 uczestników z 16 szkół.

Przedsięwzięcie zasługuje na duże uznanie, czego potwierdzeniem jest jego niegasnąca popularność, ale także wzajemne wsparcie organizatorów II Liceum Ogólnokształcącego z Elbląga i Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, jak również patronów honorowych, czyli Rektora Politechniki Gdańskiej, Marszałka Województwa Pomorskiego, Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Prezydenta Elbląga. Prestiżu nadaje mu rzecznictwo ze strony lokalnych mediów- TVP3 Olsztyn, Radia Gdańsk i Warmińsko- Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Całość odbywa się przy wsparciu i wzajemnej współpracy w krzewieniu wiedzy ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego.

Fundatorami nagród dla uczestników i nauczycieli byli: Bank ING, BGŻ BNP PARIBAS S.A. oraz firma Pośrednictwo Finansowo-Ubezpieczeniowe w Elblągu Krzysztof Jaroch. Do grona sponsorów dołączyły firma Selfie Project- firma wizerunkowo-kosmetyczna i Urząd Miejski w Gdańsku Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej (Study in Gdańsk). Szczególną nagrodą jest wizyta edukacyjna dla pełnoletnich uczniów w elbląskim Browarze.

Konkurs jest ważną i ciekawą imprezą, ponieważ pomaga zweryfikować wiedzę ekonomiczną, niezbędną do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Może to być dla zainteresowanych podstawą do rozumienia szeroko pojętej rzeczywistości społeczno-gospodarczej, zwłaszcza nowych pojawiających się w niej problemów. Pomoże uczniowi rozwijać się, by w przyszłości mógł samodzielnie rozpoznawać i analizować zjawiska, pracować w podmiotach gospodarczych działających w otoczeniu krajowym międzynarodowym, w podmiotach funkcjonujących w sektorze non profit, posiadać umiejętność łączenia wiedzy ekonomicznej i zarządczej.

Takie przekonanie wyrazili przedstawiciele obecnych instytucji- Prodziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej dr hab. Małgorzata Gawrycka, prof. nadzw. PG, dyrektor BGŻ BNP PARIBAS SA Oddziału w Elblągu Wioletta Krzyżak, wyrażając jednocześnie radość z faktu zainteresowania młodzieży konkursem. Dyrektor NBP Oddziału w Olsztynie Hanna Błońska dziękowała za zaangażowanie nauczycieli w propagowaniu wiedzy finansowej, licząc na dalszą współprace II LO z NBP.

Agnieszka Jurewicz - dyrektor II LO zauważyła, że konkurs jest odzwierciedleniem bogatego życia szkoły, które urozmaica naukę i wyraziła przekonanie, że skoro zgodnie z powszechnymi plotkami pieniądz rządzi życiem, należy umieć nim zarządzać dobrze. Zmagania konkursowe, wśród których był test indywidualny każdego uczestnika, a także rywalizacje grupowe w quizie o świecie i życiu, uświetnił wykład dr. Jarosława Ziętarskiego z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG- „Krótka historia wartości pieniądza”, który przybliżając teorie i praktyki m. in. omówił funkcje pieniądza, rynek finansowy, pokazał skutki hiperinflacji, tym samym dowodząc, że posiadane pieniądze mają określoną wartość w czasie. Natomiast Pan Jacek Sawicki- dyrektor Browaru w Elblągu opowiedział o historii i funkcjonowaniu firmy, jako dobrze prosperującego uczestnika biznesu.

Studenci Politechniki Gdańskiej Wydziału Zarządzania i Ekonomii przedstawili ofertę edukacyjną uczelni, pokazując jej dobre strony, a także obiecujące perspektywy budowania przyszłości w oparciu o zdobytą tam wiedzę.

Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w konkursie. Były też nagrody niespodzianki: dla szkoły, która zgłosiła się do konkursu najwcześniej- IV LO w Elblągu, a także dla szkoły położonej najdalej od Elbląga – Powiatowy Zespół Szkół w Wejherowie. Quiz wygrali uczniowie z III LO w Gdańsku, za którymi uplasowali się uczniowie ZSK w Tczewie i II LO w Elblągu.

Wśród indywidualnych zwycięzców znaleźli się:

  • 3 miejsce: Tomasz Budziński, II LO w Elblągu
  • 2 miejsce: Paweł Budny, II LO w Elblągu
  • 1 miejsce: Andrzej Piór, III LO w Gdańsku

Dodatkowo III LO w Gdańsku otrzymało zaproszenie na wizytę edukacyjną w elbląskim Browarze i wizytę dedukowaną na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

VIII edycja konkursu „Wiem na bank” pokazuje, że tego typu przedsięwzięcie gromadzi wokół siebie coraz więcej zainteresowanych- uczestników, sponsorów i instytucji wspierających, a zatem dowodzi, że to dobra inicjatywa i pożyteczna z uwagi na budowanie świadomości ekonomicznej uczniów, pogłębianie ich wiedzy ekonomicznej i przygotowanie do życia.

 

   Dorota Radomska                                                                                                                           Rzecznik prasowy II LO

Galeria zdjęć

Załączone pliki